Şehit ve gazi çocuklarına eğitim yardımı ödemeleri başladı! Başvurular nereye yapılabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), şehit ve gazi çocuklarının eğitim ve öğretim yardımı ödemelerini bugün itibarıyla başladı. Eğitim Öğretim Yardımından Kimler Faydalanabilmektedir? Öğrenim Seviyelerine Göre Eğitim Öğretim Yardımı Tutarı Ne Kadardır? Başvurular Nereye Yapılabilir?

Gülşen İpekoğlu
Gülşen İpekoğlu Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK), şehit ve gazi çocuklarının eğitim ve öğretim yardımı ödemelerini bugün itibarıyla başladı.

SGK'dan yapılan açıklamaya göre, yardımlar, ilköğretimde öğrenim gören öğrencilere 7 bin 646,94 TL, ortaöğretimde öğrenim gören öğrencilere 11 bin 470,41 TL ve yükseköğretimde öğrenim gören öğrencilere 15 bin 293,88 TL olarak ödenecek.

Yardımdan yararlanmak için herhangi bir başvuru şartı aranmıyor. Ödemeler, YÖK ve MEB sistemlerinden öğrenim durumu ve seviyesi tespit edilen hak sahiplerine toptan olarak yapılıyor.

Eğitim Öğretim Yardımından Kimler Faydalanabilmektedir?

Eğitim ve öğretim yardımı, öğrenimi devam eden;

Vazife veya harp malullüğü aylığı alan kamu görevlilerinin,

2330 sayılı Kanun (İç güvenlik asayiş kapsamında olanlar) ve 3713 (terör kapsamında olanlar) sayılı Kanunlar kapsamında gerçekleşen olaylar nedeniyle aylık ödenen erbaş ve erlerin,

2330 sayılı Kanun uyarınca aylık bağlanan güvenlik korucusu ve sivillerin,

Vazife veya harp malûlü olduğuna karar verilenlerden aylık bağlanmaksızın sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam edenler ile vazife malullüğü aylıkları göreve girmeleri nedeniyle kesilenlerin,

Terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanmasında yardımcı ve faydalı olanlardan bu faaliyetlerinden dolayı malul hale gelenlerin,

kendileri ve öğrenime devam eden çocukları ile belirtilen haller nedeniyle hayatını kaybedenlerin öğrenime devam eden çocuklarına ödenmektedir.

Öğrenim Seviyelerine Göre Eğitim Öğretim Yardımı Tutarı Ne Kadardır?

Eğitim ve öğretim yardımı, her ay için; ilköğretimleri sırasında (1.250), ortaöğretimleri sırasında (1.875) ve yükseköğretimleri sırasında (2.500) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan oluşmaktadır. Bu kapsamda, 2023- 2024 Eğitim Öğretim Yılında; ilköğretim (1-8. Sınıflar) öğrencileri için 7.646,94 TL, ortaöğretim öğrencileri için 11.470,41 TL ve yükseköğretim öğrencileri için 15.293,88 TL tutarında eğitim ve öğretim yardımı ödenecektir.

Başvurular Nereye Yapılabilir?

Eğitim ve öğretim yardımı ödemeleri yılda bir defa olmak üzere, başvuru şartı aranmaksızın 1 Eylül–31 Aralık tarihleri arasında YÖK ve MEB sistemlerinden öğrenim durumu ve seviyesi tespit edilen hak sahiplerine toptan ödenir. Bununla birlikte, YÖK ve MEB sisteminden öğrenim durumu tespit edilemeyenlerin ilgili eğitim-öğretim yılı içerisinde talep etmeleri halinde eğitim ve öğretim yardımları aynı öğretim yılı için ödenir. İlgililer bu taleplerini e-Devlet üzerinden “Eğitim Öğretim Yardımı Talebi” bölümünü tıklayarak da gerçekleştirebilirler.

Kaynak:

https://www.sgk.gov.tr/Content/Post/dcd9130a-8a87-4097-9b77-b1f4f68e2e0a/Egitim-Ogretim-Yardimi-Verilmesi-2023-10-19-10-22-49 

20 Eki 2023 - 12:23 - Gündem

Muhabir  Gülşen İpekoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak medya.com.tr Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan medya.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler medya.com.tr editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı medya.com.tr değil haberi geçen ajanstır.