Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan kadın üreticilere 15 Milyar liralık destek

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, kadın çiftçilere yönelik destekleri artıracaklarını açıkladı. Yumaklı, 2024 yılından itibaren tarım sigortalarında kadın üreticilere sağlanan prim indiriminin yüzde 5'ten yüzde 10'a çıkarılacağını, 40 yaşın altındaki kadın çiftçilere ise ilave yüzde 5 indirim verileceğini söyledi.

Hülya Soydan
Hülya Soydan Tüm Haberleri
Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan kadın üreticilere 15 Milyar liralık destek
Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan kadın üreticilere 15 Milyar liralık destek
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, kadın üreticilere yönelik destek programlarının detaylarını açıkladı.

İbrahim Yumaklı, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, kadın çiftçilere yönelik desteklerini artıracaklarını açıkladı. Yumaklı, 2024 yılından itibaren tarım sigortalarında kadın üreticilere sağlanan prim indiriminin yüzde 5'ten yüzde 10'a çıkarılacağını, 40 yaşın altındaki kadın çiftçilere ise ilave yüzde 5 indirim verileceğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan kadın üreticilere 15 Milyar liralık destek

İbrahim Yumaklı, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada:

YUMAKLI: “TARSİM'DE KADIN ÜRETİCİLERİMİZE UYGULADIĞIMIZ PRİM İNDİRİMİNİ ARTIRIYORUZ"

Bakan Yumaklı, kadın girişimcilerin güçlendirilmesi amacıyla verdikleri hibe ve desteklerde pozitif ayrımcılık uyguladıklarına dikkati çekerek şu bilgileri aktardı:

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından uygulanan Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sisteminde tüm tarım sigortaları branşlarında devlet destekli tarım sigortası yaptıran kadın üretici ve yetiştiricilerimize poliçe primi üzerinden bugüne kadar uyguladığımız yüzde 5'lik indirimi 2024'tenitibaren yüzde 10'a çıkarıyoruz. Ayrıca 40 yaşın altındaki kadın çiftçilerimize yüzde 5'lik ilave bir indirim daha sağlayarak toplamda yüzde 15'lik bir prim indirimi uygulayacağız. Bu kapsamda uygulamanın başladığı 2018'den 2023 yılı Ekim ayına kadar 294 bin 284 kadın çiftçimize 868 bin 386 adet poliçe için 145,1 milyon lira tutarında prim indirimi sağladık. 2020 yılından beri uyguladığımız Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projemiz ile başvuru yapan kadın girişimcilerimize 10 ek puan veriyoruz. Bugüne kadar uygulanan toplam projelerin yüzde 34'üne tekabül eden 725 proje kadınlarımız tarafından uygulanmış ve 118,6 milyon lira hibe desteği verilmiştir. Aynı şekilde 2016-2018 yıllarında uygulanan Genç Çiftçi Projemiz kapsamında 28 bin 823 proje için kadınlarımıza 865 milyon lira hibe sağlanmıştır. Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projemiz ile 2017 yılından bugüne kadar 15 bin 338 kadın üreticimizi destekledik, kadınlarımıza ve gençlerimize bu süreçte toplam 65 milyon lira destekte bulunduk. Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projemiz ile de 2020 yılından bu yana 4 bin 241 kadın girişimcimize destek verdik, bugüne kadar bu kapsamda da kadın ve gençlerimize toplam 53,4 milyon lira destek sağladık.

Kadın kooperatiflerine ayrı bir önem verdiklerini bildiren Yumaklı, 2003 yılından itibaren kırsal alan özelliği taşıyan yerleşim birimlerinde, kadın üretici ya da çiftçilerden oluşan girişimciler tarafından tarımsal kalkınma kooperatifleri kurulması için çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan kadın üreticilere 15 Milyar liralık destek

“Ülkemiz genelinde yaklaşık 747 bin üretici ortağı olan 6 bin 899 tarımsal kalkınma kooperatifimiz bulunuyor. Bu kooperatiflerden ortaklarının çoğunluğu kadın olan ve toplam 4 bin 391 kadın ortağı bulunan 173 tarımsal kalkınma kooperatifimiz faaliyet yürütmektedir" bilgisini aktaran Yumaklı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile 2018 yılında imzaladıkları “Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İş Birliği Protokolü" çerçevesinde faaliyetlerde bulunduklarını anımsattı.

Öte yandan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından kadın kooperatiflerine bugüne kadar 24,7 milyon lira ödeme yapıldığını bildiren Yumaklı:

Ayrıca, TKDK tarafından IPARD Programı kapsamında 2011 yılından bugüne kadar kadın yatırımcılara ait 6 bin 510 proje ile hibe sözleşmesi imzalanmış olup 13,2 milyar lira destek ödemesi gerçekleştirildi. Bu hibeler sayesinde 26,5 milyar lira yatırım yapıldı.

ifadelerini kullandı.

Bakanlığa bağlı Hayvancılık Genel Müdürlüğü aracılığıyla hayvansal üretimde kadın girişimcilerin desteklenmesi amacıyla hibe ve destekler verdiklerini vurgulayan Yumaklı:

Hayvancılık projelerimizde kadın üreticilerimize öncelik tanıyarak hindi, kaz, ipekböceği yetiştiriciliği ve arıcılık projeleri ile düve alım desteğimiz kapsamında 18-40 yaş arası kadın çiftçilerimize 5-20 aralığında ilave puan uyguluyoruz. Bu kapsamda kadınlarımızın yün, ipekböceği, kanatlı ve arıcılık projelerine toplam 6 milyon 187 bin lira destek sağladık.

bilgisini aktardı.

ORKÖY kapsamında 2010-2022 yıllarında toplam bin 231 orman köylüsü kadına 32 milyon lira kredi desteği verildiğini belirten Yumaklı, 2023 yılı içinde de şimdiye kadar 97 kadına 2,28 milyon lira destek sağladıklarını, uygulamaların hâlihazırda devam ettiğini bildirdi.

Yumaklı, balıkçılık sektöründe kadınların etkinliğinin artırılması amacıyla da projeler yürüttüklerinin altını çizerek “2017 yılından bu yana devam ettiğimiz Küçük Ölçekli Balıkçılığın Desteklenmesi programı kapsamında, 2023 yılı desteklemesinde gemi sahibi/ortağı kadın balıkçılarımıza destekleme tutarının yüzde 25 daha fazlasını ödedik" dedi.

Bu destek ve hibelerin kadın üreticilere verdikleri önemin göstergesi olduğuna işaret eden Yumaklı:

Bütün bu hibe ve desteklerin sadece belli başlılarını dikkate aldığımızda bile son 21 yılda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kadın üreticilerimize yaklaşık 15 milyar lira desteklemede bulunduk. Bu desteklerimiz ile kadınlarımızın tarımın her alanında daha etkin ve görünür olmasını, başarı hikayelerine yenilerini eklemelerini amaçlıyoruz.

değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak:,

https://www.tarimorman.gov.tr/ Haber/6056/Bakan-Yumakli-15-Ekim-Dunya-Kadin-Ciftciler-Gunu-Nedeniyle-Mesaj-Yayinladi 

14 Eki 2023 - 16:08 - Yaşam

Mahreç  Hülya Soydan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak medya.com.tr Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan medya.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler medya.com.tr editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı medya.com.tr değil haberi geçen ajanstır.