Cumhurbaşkanı Erdoğan: Savaşın da bir ahlakı vardır

Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bizim hem kendi terörle mücadelemizde hem de bölgemizdeki tüm savaş ve çatışmalarda tavrımız gayet açıktır: Sivillere, sivil yerleşim yerlerine yönelik hiçbir eylemi, hiçbir saldırıyı doğru bulmuyoruz." ifadelerini kullandı.

Hülya Soydan
Hülya Soydan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin- İsrail çatışmasına ilişkin yaptığı açıklamada, sivillere yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu söyledi. Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını "orantısız ve her türlü ahlaki temelden yoksun" olarak değerlendirdi.

Erdoğan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Bizim hem kendi terörle mücadelemizde hem de bölgemizdeki tüm savaş ve çatışmalarda tavrımız gayet açıktır:

Sivillere, sivil yerleşim yerlerine yönelik hiçbir eylemi, hiçbir saldırıyı doğru bulmuyoruz. Savaşın da bir ahlakı vardır. Maalesef, İsrail ve Gazze’deki çatışmalarda birçok ilke çok ağır bir şekilde ihlal edilmektedir. İsrail topraklarındaki sivillerin öldürülmesine açıkça karşı çıkıyoruz. Aynı şekilde, Gazze’deki masumların hiçbir ayrım gözetilmeden sürekli bombardımana maruz bırakılarak katledilmelerini de asla kabul etmiyoruz. Bir şehrin suyunu, elektriğini, giriş-çıkışlarını kesip, altyapısını çökerterek… Camisinden kilisesine tüm ibadethanelerini, okullarını yıkarak… İnsanların en temel insani ihtiyaçlarına erişmesini engelleyerek… İçinde sivillerin yaşadığı binaları bombalarla yerle yeksan ederek… Tek çıkış yolu olan sınır kapısına giden insanları uçaklarla vurarak… Velhasıl her türlü utanç verici yöntemle yürütülen bir çatışma, savaş değil katliamdır. Gazze’ye yönelik orantısız ve her türlü ahlaki temelden yoksun saldırıları, dünya kamuoyu nezdinde İsrail’i hiç beklemediği ve istenmeyen bir konuma itebilir. İnsanların doğuştan gelen temel hak ve özgürlüklerine fütursuzca saldırarak, verilen sözleri çiğneyerek yürütülen bir siyasetin hayırlı sonuçlar doğurması beklenemez.

Dünyanın çatışmaların ve trajedilerin sürmesine tahammülü olmadığı bir ortamda, maalesef son hadiselerde insanlık iyi bir sınav vermiyor. Filistin meselesi dünyanın tamamının, küresel yönetim ve güvenlik düzeninin, sorumluluk ve yetki sahibi tüm kurumların haysiyet sorunudur. Uluslararası toplum verilen sözlerin hiçbirini yerine getirememiş, Birleşmiş Milletler ve diğer kuruluşlar Filistin halkını tek başına bırakmış, Filistin’in hak ve hukukunu koruyamamıştır. Bölgede etki sahibi aktörlerin de sükûneti tesis etme yerine yangına âdeta körükle giden tavrını esefle karşılıyoruz. Amerika, Avrupa ve diğer bölgelerdeki devletleri, taraflar arasında hakkaniyetli, adil ve insani dengelere dayalı bir tavır takınmaya çağırıyoruz. İnsani yardımların kesilmesi gibi Filistin halkını topyekûn cezalandırmayı amaçlayan fevri kararlardan herkes uzak durmalıdır. Körü körüne bir tarafın safında yer almak, sadece yaşanan krizi derinleştirmeye yarar. Bunun için Türkiye olarak tarafları itidale davet ediyoruz. Bölgedeki savaşın bir an önce durmasını, taraflar arasındaki sorunların görüşmeler yoluyla çözümünü istiyoruz. Türkiye olarak bölgemizi içine girdiği bu anafordan süratle çıkarmak için ara buluculuk ve adaletli hakemlik dâhil üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız.

Altını çizerek ifade etmek isterim ki… Bölgeye kalıcı huzur ve barış ancak, meşruiyeti BM kararlarına dayanan, 1967 sınırlarında ve coğrafi bütünlüğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasıyla ve tüm dünya tarafından tanınmasıyla gelebilir. Bunun dışında yol aramak, bunun dışında hevesler peşinde koşmak sadece daha fazla yıkım, daha fazla gözyaşı ve can kaybı demektir. Üç semavi dinin kutsal mekânlarını bünyesinde barındıran Kudüs’ün mahremiyetine, Mescid-i Aksa’nın içinde yer aldığı Harem-i Şerif’in statüsüne saygı göstermeyen hiçbir adımı ve tasarrufu kabul etmedik, etmeyeceğiz. İsrail’in bir devlet olarak varlığını sürdürebilmesi ve vatandaşlarının güvenliğini güvence altına alabilmesi ancak bu şekilde mümkündür. Aksi takdirde, geçtiğimiz cumartesi gününden beri yaşanan hadiseler son olmayacağı gibi, bunu çok daha büyük trajedilerin izlemesi de kaçınılmaz hale gelir. Biz ne İsrail’in ne Filistin’in ne de bölgemizin böyle bir kısır döngüye sürüklenmesini asla arzu etmiyoruz. Rabbim ülkemize, bölgemize ve dünyaya daimi huzur, barış, esenlik nasip eylesin.

dedi.

Kaynak:

# RECEP TAYYİP ERDOĞAN İLE İLİŞKİLİ:

11 Eki 2023 - 14:54 - Dünya

Muhabir  Hülya Soydan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak medya.com.tr Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan medya.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler medya.com.tr editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı medya.com.tr değil haberi geçen ajanstır.