Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Eris Varyantı ve aşıyla ilgili soruları yanıtladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Eris varyantı ve aşıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hülya Soydan
Hülya Soydan Tüm Haberleri
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Eris Varyantı ve aşıyla ilgili soruları yanıtladı
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Eris Varyantı ve aşıyla ilgili soruları yanıtladı
Haber albümü için resme tıklayın

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, kabine toplantısı sonrasında basın mensubu arkadaşlarımızın Eris varyantı ve aşıyla ilgili sorduğu sorulara yanıt verdi.

Eris Varyantına Karşı Ek Tedbir Gerekmiyor

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Eris Varyantı ve aşıyla ilgili soruları yanıtladı

Bakan Koca, Covid-19’un yeni ortaya çıktığında, virüs ve hastalık hakkında bilgi bugüne kıyasla yok denecek kadar azdı. Ancak şimdi bilim büyük bir bilgi birikimine sahip ve yeni varyantlarıyla hasta etme gücü giderek azalan virüsü bilimsel olarak gözlemliyoruz dedi. Eris varyantına karşı ek tedbir gerekmediğini belirten Koca, “Tedbirler, bundan daha etkili olan Omicron varyantı döneminde tüm dünyada kaldırılmaya başlanmıştı. Etkisi daha az olan bir varyant için daha fazla tedbir akla uygun olamaz.” ifadelerini kullandı.

Yeni Bir Aşı Programımız Yok

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Eris Varyantı ve aşıyla ilgili soruları yanıtladı

Bakan Koca, yeni bir aşı programına başvurmayı gerektirecek bir durum olmadığını belirtti. “Önceki gibi toplu bir aşılama programına kesinlikle ihtiyaç görmüyoruz.” diyen Koca, bazı ülkelerin aşılama programına itibar ettiğini, ancak bunun bilimsel bir sonuç olmaktan ziyade bir tür “boyun eğiş” olduğunu söyledi.

Grip Aşısını Önemsiyoruz

Bakan Koca, mevsim itibariyle grip aşısının önemli olduğunu belirtti. Bu, hafif grip etkisindeki Eris varyantının grip virüsü ile aynı günlerde etkin olması ihtimaline karşı da önem taşıyor. Yaşlılar ve risk grubundaki hastaların grip aşılarını bir an önce yaptırması gerektiğini belirten Koca, bu grupta aşıların tamamen ücretsiz olduğunu hatırlattı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca:

Kabine toplantısı sonrasında basın mensubu arkadaşlarımız bazı SORULAR yönelttiler. ERIS VARYANTI VE AŞIYLA İLGİLİ SORULARA VERDİĞİM CEVAPLARI sizin için özetlemek istiyorum:

Covid-19 yeni ortaya çıktığında, virüs ve hastalık hakkında bilgi bugüne kıyasla yok denecek kadar azdı. Bu sürece karşı verdiğimiz mücadeleden başarıyla çıktık ve bilim büyük bir bilgi birikimine sahip. Yeni varyantlarıyla hasta etme gücü giderek azalan virüsü bilimsel olarak gözlemliyoruz. Eris varyantına karşı ek tedbir gerekmiyor. Tedbirler, bundan daha etkili olan Omicron varyantı döneminde tüm dünyada kaldırılmaya başlanmıştı.

Etkisi daha az olan bir varyant için daha fazla tedbir akla uygun olamaz. Hasta etme gücü düşük olan bu yeni varyantın, tıpkı Omicronda yaşandığı gibi, kolay bulaşma özelliği var. Sonucu ise hafif bir gribe benziyor. Virüsün bulaştığı kişi sayısı artabilir, ama bu ciddi bir tablo anlamına gelmiyor. Kısıtlama ve kapanma gibi kelimeler sözlüğümüzden çıktı. Grip vakalarına karşı kısıtlama veya kapanmayı ne kadar düşünebilirsek Eris için de o kadar düşünebiliriz. Virüsün bulaştığı kişi sayısı ise uzun zaman önce ölçüt olmaktan çıktı. Bakanlık olarak ölçütümüz Eris varyantı sebebiyle hastaneye yatanların sayısıdır ki bu çok düşük.

BU DEMEK DEĞİL Kİ KAYITSIZ KALALIM.

Gripten korunma gibi bir ölçü veya bu dikkatin daha özenlisi isabetli olabilir. Öte yandan, bütün bulaşıcı hastalıklara karşı korumamız gereken, bilhassa kendilerinin dikkatli olması gereken iki grup var. Bu iki grup yaşlılarla kronik hastalığı olanlardır. Bu iki grup, maske takmayı gerektiren ortamlarda maske takmalıdır. Bu önerimizi gribe karşı da geçerlidir.

YENİ BİR AŞI PROGRAMIMIZ YOK.

Çünkü yeni bir aşı programına başvurmayı gerektirecek bir durum yok. Önceki gibi toplu bir aşılama programına kesinlikle ihtiyaç görmüyoruz. Bazı ülkeler aşılama programına itibar ediyor, bu bilimsel bir sonuç olmaktan ziyade bir tür “boyun eğiş”tir. Biz kendi programımızı uyguluyoruz, bilim boyun eğmez.

MEVSİM İTİBARİYLE GRİP AŞISINI ÖNEMSİYORUZ.

Bu, hafif grip etkisindeki Eris varyantının grip virüsü ile aynı günlerde etkin olması ihtimaline karşı da önem taşımaktadır. Yaşlılar ve risk grubundaki hastalar grip aşılarını bir an önce yaptırmalı. Bu grupta aşılar tamamen ücretsizdir. Grip aşısı programımızın başlamış olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.

ARTIK AŞILMIŞ SÜREÇLERE gereğinden fazla önem vermemiz söz konusu değil.

Hedefimiz, sağlık hizmetlerinden memnuniyeti her geçen gün artırmak. Çocukluk çağı bağışıklık aşılama programlarını başarıyla sürdürüyoruz. Tüm aşılarımızı yerlileştirmeyi amaçlıyoruz. Teknoloji transferi ile Su Çiçeği, Kuduz ve Hepatit-A aşılarını ülkemizde üretmeyi planlıyoruz. Bizim aşı gündemimiz bu. Amacımız her hastaya sükûnet içinde şifa sunmak. Doğru bilgilerin yaygınlık kazanmasını amaçlayan açıklamama gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ediyorum.

dedi.

Kaynak:

27 Eyl 2023 - 13:35 - Sağlık

Mahreç  Hülya Soydan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak medya.com.tr Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan medya.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler medya.com.tr editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı medya.com.tr değil haberi geçen ajanstır.