MEB, ortaöğretimde sınav, devamsızlık ve sosyal sorumlulukta köklü değişiklikler yaptı!

Son dakika...Millî Eğitim Bakanlığ tarafından Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde gerçekleştirilen değişikliklerle öğrencilerin sene sonu başarıları ve devamsızlık durumlarıyla ilgili yeni düzenlemeler getirildi. Peki bu değişiklikler neleri kapsıyor? İşte detaylar...

Hülya Soydan
Hülya Soydan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Millî Eğitim Bakanlığı, ortaöğretim kurumlarına ilişkin yönetmelikte bazı değişiklikler yaptı. Değişiklikler, 2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak uygulanacak.

Sınıf geçme ile ilgili değişiklikler

Yapılan değişikliklerden en önemlisi sınıf geçme ile ilgili. Daha önce öğrenci, sene sonu ortalamasına bakılmaksızın en fazla 3 dersten sorumlu geçebiliyordu. Yeni uygulamada ise ders ortalaması 50 olmak kaydıyla en fazla 3 dersten sorumlu olarak geçebilecek. Bu uygulama, 2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren 9'uncu sınıflar için uygulanacak. Diğer sınıflar için eski uygulama sürecek.

Değişiklikler kapsamında, sınıf geçme ile ilgili bir başka değişiklik de öğrencilerin en fazla 1 dersten doğrudan sınıf geçebilecek olması. Daha önce öğrenciler, yıl sonu başarı ortalaması 50 ve üzeri olması durumunda başarısız olduğu ders sayısına bakılmaksızın doğrudan sınıf geçebiliyordu.

Devamsızlık ile ilgili değişiklikler

Yapılan değişikliklerden bir diğeri de devamsızlık ile ilgili. Daha önce 10 gün özürsüz toplam 30 gün devamsızlık yapan öğrenci sınıf tekrarına kalıyordu. Yeni uygulamada ise bu süre 10 gün özürsüz toplam 40 gün olarak değiştirildi.

Değişiklikler kapsamında, özürsüz devamsızlık yapan öğrenciler, devamsızlık gün sayısınca her bir gün için bir saat sosyal sorumluluk programına katılacaklar. Sosyal sorumluluk, öğrencilerin okul içi veya okul dışı ortamlarda yapacakları kendilerini geliştirici, topluma katkı sağlayıcı, erdemli bir nesil yetiştirmeye yönelik gönüllü faaliyetlerdir.

Ayrıca, art arda 2 gün devamsızlık yapan öğrencinin velisi okula davet edilerek veliyle görüşülecek. Aynı zamanda "önleme müdahale ve yönlendirme komisyonları" kurularak öğrencilerin devamsızlık ve başarı durumları yakından takip edilecek.

Diğer değişiklikler

Yapılan diğer değişikliklerden bazıları şunlardır:

  • Sınavlar, her alanın öğretim programlarında öngörülen ölçme ve değerlendirme ölçütlerine göre yapılacak. Sınavlar, cevaplarını öğrencinin oluşturduğu ve farklı bilişsel düzeylerdeki kazanımları ölçen oluşan yazılı yoklama şeklinde yapılacak.
  • Spor liselerinde özellikle takım sporlarının oluşturulması düzenlemesinde bazı branşlarda kız öğrencilerin de takım kurma sayısına ulaşabilmeleri amacıyla kontenjan belirleme sürecinde kız ve erkek kontenjanlarının ayrı ayrı belirlenebilmesine yönelik de düzenleme yapılmıştır.
  • Okul zümre toplantılarında derslerin daha verimli işlenebilmesi için öğretim materyali okul dışı öğrenme ortamlarının kullanılması, sınav sonunda yapılan sınav analizlerine göre tespit edilen konu ve kazanım eksikliklerinin giderilmesine yönelik çalışmaların planlaması yapılacak.
  • 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında öğrencilere ait kişisel verilerin işlenmesine yönelik düzenleme yapıldı. Buna göre ilgili Kanun kapsamında velinin açık rızası olmadan bilgileri e-Okul'a İşlenemeyecek.

Kaynak:

Millî Eğitim Bakanlığı:

“Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği”nde Yapılan Değişikliğe İlişkin Satır Başları…

08 Eyl 2023 - 22:53 - Eğitim

Mahreç  Hülya Soydan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak medya.com.tr Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan medya.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler medya.com.tr editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı medya.com.tr değil haberi geçen ajanstır.