İkinci el araç satışında yeni düzenleme! Kurala uymayanlara 100 bin TL para cezası kesilecek

Son dakika... İkinci el araç ve gayrimenkul satışına ilişkin yeni düzenlemeler Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenlemeler kapsamında, ilan sitelerinde kimlik gizleme uygulamasına son verilecek. Bu sayede, sahtecilik ve dolandırıcılık gibi suçların önüne geçilmesi hedefleniyor. İşte detaylar...

İkinci el araç satışında yeni düzenleme! Kurala uymayanlara 100 bin TL para cezası kesilecek
Haber albümü için resme tıklayın

İkinci El Araç Satışında Yeni Düzenleme: İlan Sitelerinde Artık İsim Gizlenemeyecek

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik  Resmi Gazete'de yayımlandı

İkinci el araç ve gayrimenkul satışıyla ilgili yeni düzenlemeler Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu düzenlemeye göre, ilan sitelerinde sahte hesaplarla isim gizleyerek ilan vermek tarihe karışıyor.

Yeni Düzenlemenin Detayları

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni kararlara göre, ilan sitelerinde kendi kimliğini gizleyerek sahte hesaplar üzerinden ilana çıkılması artık mümkün olmayacak. Bu, özellikle dolandırıcılık faaliyetlerinin önüne geçilmesi amacıyla alınan bir karar olarak değerlendiriliyor.

İkinci el araç satışında yeni düzenleme! Kurala uymayanlara 100 bin TL para cezası kesilecek

Yetki Belgesi Zorunluluğu

Kişiler, kendisi, eşi veya bir ve ikinci dereceden akrabalarına ait olmayan ikinci el araç ve gayrimenkul için sadece yetki belgesi alarak satış ilanına çıkabilecek. Bu, alıcıların güvenli bir alışveriş deneyimi yaşamasını sağlamak için getirilen bir diğer önemli düzenleme.

İlan Sitelerinin Sorumluluğu

İlan siteleri, bu yeni kurala uygun ilan denetimi yapmakla yükümlü hale getirildi. Eğer bu kurala aykırı ilanlar tespit edilirse, ilan sitesine 10 bin ile 100 bin lira arasında ceza uygulanacak. Bu da ilan sitelerinin daha dikkatli ve sorumlu hareket etmelerini sağlayacak bir adım olarak görülüyor.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararın tamamı şöyle:

31 Ağustos 2023 PERŞEMBE

Resmî Gazete

Sayı : 32295

YÖNETMELİK

Ticaret Bakanlığından:

İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITLARININ TİCARETİ HAKKINDA

YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 13/2/2018 tarihli ve 30331 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin dördüncü fıkrasının ilk cümlesi ve aynı fıkranın (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, aynı fıkraya (c) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent eklenmiş ve diğer bentler buna göre teselsül ettirilmiş ve aynı fıkranın mevcut (e) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Başkalarına ait ikinci el motorlu kara taşıtlarının satışına yönelik ilanlara elektronik ortam sağlayan gerçek veya tüzel kişiler aşağıdaki hususlara uymakla yükümlüdür:”

“c) Gerçek kişinin adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası ya da yabancı kimlik numarası ile telefon numarasını; tüzel kişinin unvan ve telefon numarasını üyelikten veya ilanın yayımlanmasından önce doğrulamak. Doğrulanmış bilgilerin güncelliğini korumak ve bu bilgileri saklamak.”

“ç) İlana konu taşıtın ilan veren üyeye veya bu üyenin gerçek kişi olması halinde birinci ve ikinci derece kan hısımlarına veya eşine ait olduğunu ya da ilanı veren üyenin ilana konu taşıt sahibi tarafından yetkilendirildiğini ilanı yayımlamadan önce doğrulamak.”

“f) Piyasa yapısını bozucu veya tüketiciyi yanıltıcı ilanları önlemeye yönelik tedbirleri almak, etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarının ve tüketicinin korunması amacıyla Bakanlıkça alınan tedbirlere uymak.”

MADDE 3- Aynı Yönetmeliğin 23 üncü maddesinin beşinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(5) Bu Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin dördüncü fıkrasına aykırı hareket edenler hakkında 6563 sayılı Kanunun 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde, diğer hükümlere aykırı hareket edenler hakkında 6585 sayılı Kanunun 18 inci maddesinde öngörülen idari para cezaları Bakanlıkça uygulanır.”

MADDE 4- Bu Yönetmeliğin;

a) 2 nci maddesi yayımı tarihinden iki ay sonra,

b) Diğer maddeleri yayımı tarihinde,

yürürlüğe girer.

MADDE 5- Bu Yönetmelik hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.

Kaynak:

31 Ağustos 2023 Tarihli ve 32295 Sayılı Resmî Gazete

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/08/20230831-5.htm 

# RESMİ GAZETE İLE İLİŞKİLİ:

31 Ağu 2023 - 00:29 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak medya.com.tr Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan medya.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler medya.com.tr editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı medya.com.tr değil haberi geçen ajanstır.