Sigorta primleri ve yapılandırma borçlarının son ödeme tarihi uzatıldı

Son Dakika...Kurum tahsilat sisteminde meydana gelen yoğunluk nedeniyle sigortalı ve işverenlerimiz mağduriyet yaşamaktaydı. Ancak, bu durum artık sona eriyor! T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, sigorta primi ve yapılandırma borçlarına ilişkin son ödeme tarihini değiştirerek bir önlem aldı. Peki, nedir bu önlem ve nasıl bir kolaylık getiriyor? 2023 SGK borç yapılandırma ne zaman başlıyor? SGK yapılandırma 2023 nasıl yapılır? Detaylarına birlikte bakalım...

Hülya Soydan
Hülya Soydan Tüm Haberleri
Sigorta primleri ve yapılandırma borçlarının son ödeme tarihi uzatıldı
Sigorta primleri ve yapılandırma borçlarının son ödeme tarihi uzatıldı
Haber albümü için resme tıklayın

Kuruma Olan Borçların Son Ödeme Tarihi Uzatıldı

Sigortalı ve İşverenlerin Yoğunluktan Kaynaklanan Mağduriyeti Giderilecek

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, sigorta primi ve yapılandırma borçlarına ilişkin son ödeme tarihini uzattı.

Yoğunluk nedeniyle, sigortalı ve işverenler ödemelerini zamanında gerçekleştiremezken, yapılandırma borçlarının son ödeme tarihlerinin değiştirilmesi ile mağduriyetler önlenmiş olacak. Böylece, Kurum tahsilat sistemine olan yoğun talep nedeniyle ödeme yapamayanlar için ek süre sağlanmış olacak.

Sigorta Prim Teşvik ve Desteklerinden Yararlanma Sürekliliği

Önemli bir husus da, sigortalı ve işverenlerin prim borçlarını belirtilen tarihe kadar ödemeleri halinde sigorta prim teşvik ve desteklerinden yararlanmaya devam edecek olmalarıdır. Bu nedenle, ödemelerin süresinde yapılması, teşvik ve desteklerin devamlılığı için önem taşımaktadır.

Sigorta primleri ve yapılandırma borçlarının son ödeme tarihi uzatıldı

Ödeme Planlarına Uyulması Gerekliliği

Borçluların, yapılandırma ödeme planlarına sadık kalmaları da büyük önem taşımaktadır. Tarihe kadar yapılandırılan borçların ödenmesi, ödeme planlarının ihlal edilmemesi durumunda, gecikme cezası ve gecikme zammından kaçınılmış olacaktır. Bu da borçluların mali yükünü azaltacak ve düzenli ödeme düzenine uyum sağlayacakları anlamına gelmektedir.

"Son ödeme tarihi 03.08. 2023 tarihine kadar uzatılan sigorta primi ve yapılandırma borçları için ödemelerin zamanında yapılması, sigortalı ve işverenlerin mağduriyet yaşamaması ve prim teşviklerinden yararlanma sürekliliğini sağlamaları açısından büyük önem taşımaktadır."

Sigorta primleri ve yapılandırma borçlarının son ödeme tarihi uzatıldı

Bu önemli duyuru ile ilgili tüm borçluların, tarih değişikliğiyle birlikte belirtilen son ödeme tarihine kadar ödemelerini gerçekleştirmesi önem arz etmektedir. Bu şekilde, Kurum tahsilat sistemi yoğunluğu giderilmiş olacak ve mağduriyetler önlenecektir.

Sigorta primleri ve yapılandırma borçlarının son ödeme tarihi uzatıldı

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı resmi sitesinden yapılan açıklama şöyle:

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü DUYURU

Kuruma Olan Borçların Son Ödeme Tarihinin Uzatılması Sigorta primi ve yapılandırma borçlarının son ödeme tarihinin aynı güne denk gelmesinden dolayı Kurum tahsilat sistemimizde yoğunluk meydana gelmiştir.

Meydana gelen bu yoğunluktan dolayı sigortalı ve işverenlerimizin mağduriyet yaşamamaları için son ödeme tarihi 31.07.2023 olan cari dönem prim borçları, yapılandırma borçları ve diğer her türlü borçlarının son ödeme süresi 5510 sayılı Kanunun 100’üncü maddesinin 4 üncü fıkrasına dayanılarak 03.08.2023 tarihi saat 23:59’a kadar uzatılmış olup, bu tarihe kadar yapılacak ödemeler yasal süresi içerisinde yapılmış sayılacaktır.

Sigorta prim teşvik ve desteklerinden yararlanmaya devam edilebilmesi, süresinde ödenmeyen primler nedeniyle gecikme cezası ve gecikme zammına maruz kalınmaması ve yapılandırma ödeme planlarının ihlal edilmemesi açısından belirtilen tarihe kadar ilgili borçların ödenmesi önem arz etmektedir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur

Sosyal Güvenlik Kurumu:

Son ödeme tarihi 31 Temmuz 2023 olan yapılandırma, cari dönem prim borçları ve diğer her türlü borçların son ödeme süresi 3 Ağustos 2023 saat 23:59’a kadar uzatılmıştır.

Kaynak:

Sosyal Güvenlik Kurumu 

www.sgk.gov.tr 

31 Tem 2023 - 16:57 - Gündem

Mahreç  Hülya Soydan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak medya.com.tr Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan medya.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler medya.com.tr editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı medya.com.tr değil haberi geçen ajanstır.