2023 Ek MTV'yi kimler ödeyecek? Ek MTV vergisi ne kadar? Ek MTV ne zaman ödenecek?

Ek MTV Nedir ve Kimleri Kapsar? Ek MTV Nasıl Tahakkuk Eder ve Ne Zaman Ödenir? Ek MTV'den Kimler Muaf Tutuldu? Vergi Miktarı ne kadar? Ödeme Süresi ve Ek MTV ile İlgili Önemli Hususlar ve merak edilen tüm detaylar...

Hülya Soydan
Hülya Soydan Tüm Haberleri
2023 Ek MTV'yi kimler ödeyecek? Ek MTV vergisi ne kadar? Ek MTV ne zaman ödenecek?
2023 Ek MTV'yi kimler ödeyecek? Ek MTV vergisi ne kadar? Ek MTV ne zaman ödenecek?
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Yeni Vergi Düzenlemesi İle 2023 Yılında Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarları Belirlendi, İşte Detaylar!

7456 Sayılı Kanunla İhdas Edilen Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi Hakkında Genel Tebliğ Yayımlandı

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi ( Ek MTV) uygulaması başladı! Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından yayımlanan genel tebliğle beraber, 14/7/ 2023 tarihinde 7456 sayılı Kanunla ihdas edilen Ek MTV uygulamasına yönelik usul ve esaslar belirlendi. Söz konusu düzenleme, 15/7/2023 tarihinde yürürlüğe girmiş ve 31/12/2023 tarihine kadar devam edecek.

Ek MTV Nedir ve Kimleri Kapsar?

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (Ek MTV), 7456 sayılı Kanunun 1. maddesine göre, 18/2/1963 tarihli ve 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu kapsamında olan (I), (I/A), (II) ve (IV) sayılı tarifelere göre vergiye tabi olan taşıtları ve bu Kanunun yayımı tarihinden 31/12/2023 tarihine kadar ilgili sicillere ilk defa kayıt ve tescil edilecek taşıtları kapsamaktadır.

2023 Ek MTV'yi kimler ödeyecek? Ek MTV vergisi ne kadar? Ek MTV ne zaman ödenecek?

Ek MTV Nasıl Tahakkuk Eder ve Ne Zaman Ödenir?

Ek MTV, taşıtların kayıt ve tescilinin yapıldığı yerin vergi dairesi tarafından 7456 sayılı Kanunun yayımlandığı 15/7/2023 tarihinde, bu tarihten 31/12/2023 tarihine kadar ilgili sicillere ilk defa kayıt ve tescil edilecek olan taşıtlar için ise kayıt ve tescilin yapıldığı tarihte tahakkuk ettirilir. Ek MTV, 2023 yılı için tahakkuk ettirilen motorlu taşıtlar vergisi tutarı kadar olacaktır. Tahakkuk eden ek MTV, birinci taksiti Kanunun yayımlandığı ayı izleyen ayın sonuna kadar, ikinci taksiti ise 2023 yılının Kasım ayı sonuna kadar olmak üzere iki eşit taksitte ödenir.

Ek MTV'den Kimler Muaf Tutuldu?

6/2/2023 tarihinde Kahramanmaraş ilinde meydana gelen depremler nedeniyle mücbir sebep hali ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Elazığ illerinde ve Sivas ilinin Gürün ilçesinde; deprem tarihi itibarıyla kayıt ve tescilli taşıtlar, deprem nedeniyle yıkılan veya ağır ya da orta hasarlı hale gelen binaların maliklerine ait taşıtlar, depremlerde ağır hasar görerek kullanılamaz duruma gelen taşıtlar ile deprem nedeniyle eşi veya birinci derece kan hısımlarından birini kaybeden mükelleflere ait taşıtlar ek MTV’den istisnadır.

2023 Ek MTV'yi kimler ödeyecek? Ek MTV vergisi ne kadar? Ek MTV ne zaman ödenecek?

Vergi Miktarı ve Ödeme Süresi

  • Örnek 1: (A), yıllık motorlu taşıtlar vergisi tutarı 1.626 TL olan adına kayıt ve tescilli otomobilini 3/7/2023 tarihinde (B)’ye satmıştır. Kanunun yayım tarihi itibarıyla bu taşıt (B) adına kayıt ve tescilli olduğundan söz konusu taşıta yıllık olarak tahakkuk ettirilen 1.626 TL’nin tamamı kadar ek MTV (B) adına tahakkuk edecektir. Bu verginin ilk taksiti Ağustos ayı sonuna kadar, ikinci taksiti ise Kasım ayı sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir.
  • Örnek 2: 9/9/2023 tarihinde ilk defa (A) adına kayıt ve tescil edilmiş otomobil cinsi taşıta 2023 yılının ikinci altı aylık dönemine isabet eden 1.272,5 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi tahakkuk ettirilmiştir. Bu durumda, (A) adına bu tutar kadar (1.272,5 TL) ek MTV tahakkuk ettirilecek olup, bu vergi motorlu taşıtlar vergisiyle birlikte peşin olarak ödenmelidir.

Ek MTV ile İlgili Önemli Hususlar

  • Taşıtın satış veya devir işlemleri yapılmadan önce ek MTV'nin tamamının ödenmesi gerekmektedir.
  • Ek MTV ödenmeden, trafikten çekme, hurdaya çıkarma ve yurt dışına çıkarma işlemi yapılamaz.
  • Ek MTV'ye ilişkin ödemeler genel bütçe geliri olarak kaydedilir ve mahallî idarelere verilecek pay hesabında dikkate alınmaz.

Ayrıntılar için:

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/07/20230728-7.htm 

# EK MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ İLE İLİŞKİLİ:

31 Tem 2023 - 15:04 - Gündem

Mahreç  Hülya Soydan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak medya.com.tr Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan medya.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler medya.com.tr editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı medya.com.tr değil haberi geçen ajanstır.