Bedelli askerlik ücreti belli oldu! 2023 askerlik ücreti ne kadar oldu?

Bedelli askerlik bedeli belli oldu! Bedelli askerlik bedeli nasıl hesaplanır? Bedelli askerlik başvuru şartları nelerdir? Bedelli askerlik başvuruları ne zaman başlıyor? 2023 askerlik ücreti ne kadar oldu? Bedelli askerlik ne kadar 2023 Temmuz? Bedelli askerlik ne kadar oldu? İşte detaylar...

Hülya Soydan
Hülya Soydan Tüm Haberleri
Bedelli askerlik ücreti belli oldu! 2023 askerlik ücreti ne kadar oldu?
Bedelli askerlik ücreti belli oldu! 2023 askerlik ücreti ne kadar oldu?
Haber albümü için resme tıklayın

Bedelli askerlik bedeli belli oldu! 01 Temmuz – 31 Aralık 2023 tarihleri arasında bedelli askerlik müracaatları başladı

Tarih: 17.07.2023 - 1. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 07 Temmuz 2023 tarihli "Mali ve Sosyal Haklar" konulu Genelgesi ile 01 Temmuz-31 Aralık 2023 dönemi için Memur Aylık Katsayısı 0,509796 olarak açıklandı. Buna göre bedelli askerlik için belirlenen bedel tutarı 240.000 x 0,509796 = 122.351,04 TL olarak belirlendi.

Bedelli askerlik ücreti belli oldu! 2023 askerlik ücreti ne kadar oldu?

Ek Bedel Tutarı (Aylık) ve Müracaat İşlemleri

Ek Bedel Tutarı: 3.500 x 0,509796 x 1 = 1.784,29 TL (Yoklama Kaçağı/Bakayalar için) olarak uygulanacaktır.

17.07.2023 tarihinden itibaren bedelli askerlik müracaat işlemleri başladı. İlgililer, iki aylık ödeme süresinin bitim tarihi olan 30 Haziran 2023 tarihine kadar müracaat ederek ödemelerini eski bedel tutarı üzerinden yapabilecek. Ancak bu tarihten sonraya kalan yükümlüler, yeni bedel tutarı üzerinden ödeme yapacak ve celp tercihlerini askerlik şubesi aracılığıyla güncelleyebilecekler. Ayrıca bu yükümlülere, başvuru işlemlerinin durdurulduğu süre kadar olan ilave ödeme süresi merkezi olarak verilecektir.

2023 askerlik ücreti ne kadar oldu?

  • Bedelli Askerlik Bedel Tutarı: 122.351,04 TL
  • Ek Bedel Tutarı (Aylık): 1.784,29 TL
  • Müracaat Başlangıç Tarihi: 17.07.2023
  • Ödeme Süresi Bitim Tarihi: 30 Haziran 2023, saat 23.59

Bedelli askerlik bedeli nasıl hesaplanır?

2023 yeni bedelli askerlik ücreti, memur aylık katsayısına göre 122.351,04 TL olarak belirlendi. Bedelli askerlik ücreti 240.000 *memur aylık katsayı formülünden hesaplanır.

Bedelli askerlik başvuru şartları nelerdir?

BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİNDEN YARARLANMA ŞARTLARI VE MÜRACAAT KABUL ESASLARI

Bedelli askerlik ücreti belli oldu! 2023 askerlik ücreti ne kadar oldu?

 1. Bedelli askerlik müracaat şartları şunlardır;

 a. Askerlik çağına girmiş yükümlülerden herhangi bir yaş sınırlandırması olmaksızın fiilî askerlik hizmetine başlamamış olmak.

 b. Yoklaması olmayan yükümlüler için, yoklamaya esas sağlık muayenelerini tamamlayarak “Askerliğe Elverişlidir” kararı verilmiş olmak.

 c. Kura veya sınıflandırma işlemini müteakip bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip de bu haktan vazgeçmemiş olmak.

 ç. Askerlik çağına girdiği tarihten bedelli askerliğe müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, herhangi bir dönemde yoklama kaçağı, saklı veya bakaya

kalanlar için bedelli askerliğe müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde ödemesini yapmak ve kura veya sınıflandırma öncesi bedelli askerlikten vazgeçmemiş olmaktır.

 2. Bedelli askerlik yararlanma şartları şunlardır:

 a. Askerlik çağına girdiği tarihten bedelli askerliğe müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, herhangi bir dönemde yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kalmamış olanlar için ödeme yaptığı tarihte geçerli olan Kanun’un 9’uncu maddesinin birinci fıkrasında belirlenen bedel tutarını, müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde peşin ödemek.

 b. Askerlik çağına girdiği tarihten bedelli askerliğe müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, herhangi bir dönemde yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kalanlar için ödeme yaptığı tarihte geçerli olan Kanun’un 9’uncu maddesinin birinci fıkrasında belirlenen bedel tutarı ile Kanun’un 9’uncu maddesinin yedinci fıkrasına göre belirlenen ek bedel tutarını, müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde peşin ödemek.

 c. Kura veya sınıflandırma işlemi sonucunda bedelli askerliğe seçilmek.

 ç. Bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlamaktır.

 3. Bedelli askerliğe başvurmak isteyen yükümlüler;

 a. Müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaydı olmayanlardan istekli olanlar e-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden,

b. Müracaat tarihine kadar yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaydı olanlardan, bu tarih dâhil, istekli olanlar askerlik şubelerinden kendisi, eşi, birinci veya ikinci derece kanuni yakınları, vekilleri ya da vasileri aracılığıyla yılın son mesai günü, mesai bitimine kadar müracaat edebilir.

 4. Yükümlüler bedelli askerlik kapsamında temel askerlik eğitimine alınacağı yılın celp ve sevk dönemleri için tercihte bulunabilir ve müracaat yılının son mesai günü, mesai bitimine kadar celp dönemi tercihini e-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden, müracaat tarihine kadar yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaydı olanlar sadece askerlik şubesinden güncelleyebilir.

 5. Kura sonucunda bedelli askerliğe seçilmeyenler ile 2’nci maddenin (a) fıkrası kapsamındakilerden iki aylık süre içinde ödeme yapmayanlar birinci maddedeki müracaat şartlarını sağlamaları halinde bedelli askerliğe yeniden müracaat edebilir. Her başvuruda Kanuna göre hesaplanan bedel miktarı peşin olarak ödenir, ödenecek bedel tutarı önceki ödemelerinden mahsup edilmez. Kura sonucu bedelli askerliğe seçilmeyenlerin ödedikleri bedel tutarı, askerlik şubelerine başvurularını müteakip kendilerine iade edilir.

 6. Müracaat edilen yılın son mesai günü, mesai bitimine kadar ödemelerini yapanlar müteakip yıl silahaltına alınmak üzere kura veya sınıflandırma işlemine tabi tutulur.

 7. Ödemelerini müracaat edilen yılı takip eden yıl içinde yapanlar, ödemenin yapıldığı yılı takip eden yıl silahaltına alınmak üzere seçim işlemine tabi tutulur. Bunlar celp tercihlerini askerlik şubelerinden güncelleyebilir.

Detaylar için:

https://www.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/bedelli-askerlik 

https://www.msb.gov.tr/Askeralma/Duyuru/5dc8c19d343d466fb2402fa4c49ecfba 

https://www.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/askeralma 

20 Tem 2023 - 12:59 - Gündem

Mahreç  Hülya Soydan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak medya.com.tr Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan medya.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler medya.com.tr editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı medya.com.tr değil haberi geçen ajanstır.